IGEdays roll är att inspirera och motivera till teknik parallellt med skola och hem
I en liknande enkät som skickades ut efter 2019 års IGEday frågade Womengineer om dagen gjort deltagarna mer inspirerade till teknik. Då svarade 80% ja och hela 74% att det var troligt att de skulle söka en ingenjörsutbildning. I år, då dagen ej blev av, svarade enbart 54% att det var troligt att de skulle söka en ingenjörs-utbildning i framtiden. Trots att det ej är samma urval bakom siffrorna, anser Womengineer att dagar som IGEday behövs för att öka intresset till teknik hos målgruppen.

Platserna tog slut först hos de företag där möten med förebilder utlovades
När anmälan till IGEday öppnade den 13:e januari kunde deltagarna välja mellan 83 företag på över 141 platser runt om i Sverige. Varje företag hade cirka 20 platser disponibla per ort. Statistik från igeday.com, där anmälningarna genomfördes, visar att platser hos de företag som i sin förklarande text tydligt beskrev hur deltagarna skulle få träffa och samtala med ingenjörer tog slut först. Detta tyder på att deltagarna under sina besök önskar personliga möten.
AstraZeneca var det företag som blev fullbokat snabbast i år. På deras anmälningssida kunde deltagarna läsa att de skulle få titta in i AstraZeneca läkemedelstillverkning, testa på produktionsmetoden LEAN och träffa inspirerande ingenjörer. Efter bara 2 dagar var alla 20 platser fullbokade. Ord som beskrev vad deltagarna skulle få göra under dagen fungerade alltså bättre än mer traditionella texter som vad företaget producerar, i vilka länder de verkar och hur många anställda de har.

Hållbarhet en annan nyckelfaktor bakom många anmälningar
Ett annat populärt företag var konsultbolaget AFRY som fick 226 anmälningar till sina kontor över hela Sverige. AFRY beskrev i sin text hur deltagarna under besöket skulle få en ökad förståelse för hur företaget arbetar med frågor som rör hållbarhet. En deltagare svarar “Jag har alltid varit intresserad av att arbeta med innovativa lösningar för att minska människans miljöpåverkan och utav alla företag som jag hade att välja på såg AFRY ut att vara mest intressant.”.
En deltagare i årskurs 8 svarar att hon valde H&M eftersom hon “ville lära sig mer om en hållbar modeindustri” då hon tror det är ett vinnande koncept för framtiden. En annan deltagare valde Södra eftersom hon var intresserad av naturvetenskap och ville förstå hur hon kunde utveckla teknik och samtidigt tänka på miljön. Statistik från sajten i kombination med svar från enkäten tyder alltså på att beskrivande texter om företags hållbarhetsarbete är en nyckelfaktor för att fånga målgruppens intresse.

“Coronaviruset satte visserligen stopp för IGEday i år men Womengineer arbetar vidare mot 2021”
Av de 150 som svarade i enkäten uppgav 12 att de läste sista året på gymnasiet. Samtliga uppgav också att de redan ansökt till en ingenjörsutbildning till hösten. 54% uppgav att de kan tänka sig att välja en ingenjörsutbildning i framtiden, vilket är en minskning från tidigare år. Då IGEday 2020, på grund av rådande coronavirus, ej gick av stapeln tolkar Womengineer det som att efterfrågan på dagar som IGEday kvarstår.
Tidig statistik från Universitets- och högskolerådet, visar att drygt 407 000 personer har anmält sig till hösten 2020 års högskoleutbildningar, vilket är en ökning med 13% eller nästan 47 000 personer jämfört med höstterminen 2019. Höstens siffror är de högsta sedan den samordnade antagningen infördes. Hur många fler tjejer som antas till ingenjörsutbildningarna hösten 2020 återstår att se, men med tanke på tidigare års statistik finns det anledning att se ett fortsatt behov av ökad inspiration och information i form av dagar likt IGEday.
Womengineer arbetar därför vidare för att främja intresset för teknik bland unga tjejer i Sverige. “Vi vet inte hur vi kommer kunna anordna IGEday 2021, om det sker fysiskt eller digitalt, men så länge efterfrågan finns från tjejerna och obalansen i branschen fortsätter vara ett faktum kommer vi fortsätta arbeta” säger Marie Ideström, en av Womengineers grundare och tillika styrelseordförande och tillägger att det kanske är viktigare nu än någonsin att ge hopp och tro till nästa generation. “Vi behöver dem som ingenjörer helt enkelt!”.
